LAJMI I FUNDIT:

Libri i madh i kafshëve

Puma lind një këlysh të rrallë albino në Nikaragua, janë vetëm katër të tillë në gjithë botën

Puma lind një këlysh të rrallë albino në Nikaragua, janë vetëm katër të tillë në gjithë botën

Libri i madh i kafshëve
Shtatë kafshët më ‘romantike’ në botë

Shtatë kafshët më ‘romantike’ në botë

Libri i madh i kafshëve
Një kryqëzim midis një bulldogu dhe një chihuahua, mund të habiteni se si duket

Një kryqëzim midis një bulldogu dhe një chihuahua, mund të habiteni se si duket

Libri i madh i kafshëve
Pse peshkaqenët zhvilluan aftësinë për të shëruar plagët shpejt?

Pse peshkaqenët zhvilluan aftësinë për të shëruar plagët shpejt?

Libri i madh i kafshëve
A janë macet apo qentë më inteligjentë? Çfarë thonë shkencëtarët

A janë macet apo qentë më inteligjentë? Çfarë thonë shkencëtarët

Libri i madh i kafshëve
Një mister për shkencëtarët: Pse elefantët e Detit të Veriut flenë vetëm dy orë në ditë në oqean të hapur?

Një mister për shkencëtarët: Pse elefantët e Detit të Veriut flenë vetëm dy orë në ditë në oqean të hapur?

Libri i madh i kafshëve
Për të kapur majmunët, kjo mace zhvillon një taktikë të veçantë imitimi

Për të kapur majmunët, kjo mace zhvillon një taktikë të veçantë imitimi

Libri i madh i kafshëve
Çdo ditë, pinguinët deklarojnë me zë të lartë dashurinë për partnerin e tyre dhe kërcejnë me lumturi

Çdo ditë, pinguinët deklarojnë me zë të lartë dashurinë për partnerin e tyre dhe kërcejnë me lumturi

Libri i madh i kafshëve
Duke monitoruar aktivitetet e elefantëve, u regjistruan shprehi të pazakonta: Sa flenë dhe a ëndërrojnë?

Duke monitoruar aktivitetet e elefantëve, u regjistruan shprehi të pazakonta: Sa flenë dhe a ëndërrojnë?

Libri i madh i kafshëve
Lloji i tij i mbijetoi meteorit që zhduku dinozaurët: Një gjitar i pazakontë dhe helmues i Karaibeve

Lloji i tij i mbijetoi meteorit që zhduku dinozaurët: Një gjitar i pazakontë dhe helmues i Karaibeve

Libri i madh i kafshëve
Taipan, gjarpër i kafenjtë, piton … dhe një studim me tinguj: Në çfarë përfundimi arritën shkencëtarët?

Taipan, gjarpër i kafenjtë, piton … dhe një studim me tinguj: Në çfarë përfundimi arritën shkencëtarët?

Libri i madh i kafshëve
Njihuni me kuokën, kafshën më të lumtur në botë

Njihuni me kuokën, kafshën më të lumtur në botë

Libri i madh i kafshëve
Binturong, i pazakontë – nuk është as ari, as mace

Binturong, i pazakontë – nuk është as ari, as mace

Libri i madh i kafshëve
Një komunitet ‘i zhurmshëm’ i dominuar nga matriarkati: Tetë fakte për hienat që mbase nuk i dinit

Një komunitet ‘i zhurmshëm’ i dominuar nga matriarkati: Tetë fakte për hienat që mbase nuk i dinit

Libri i madh i kafshëve
Rakuni një kafshë e vërtetë hajdute: Hap pa problem brava shumë komplekse

Rakuni një kafshë e vërtetë hajdute: Hap pa problem brava shumë komplekse

Libri i madh i kafshëve
Lloji i peshqve, ku nënat ndonjëherë i hanë të vegjlit e tyre

Lloji i peshqve, ku nënat ndonjëherë i hanë të vegjlit e tyre

Libri i madh i kafshëve
Si ushqehen kafshët – cila është llupësja më e madhe, dhe cila është e kujdesshme në ushqim?

Si ushqehen kafshët – cila është llupësja më e madhe, dhe cila është e kujdesshme në ushqim?

Libri i madh i kafshëve
Ekziston arsyeja përse peshkaqenët kokë-çekiç duken aq “të çuditshëm”?

Ekziston arsyeja përse peshkaqenët kokë-çekiç duken aq “të çuditshëm”?

Libri i madh i kafshëve
Sirenia, ‘Lopa e detit’ – kafshë e madhe dhe shumë gracioze

Sirenia, ‘Lopa e detit’ – kafshë e madhe dhe shumë gracioze

Libri i madh i kafshëve
Cila kafshë ka trurin më të madh në raport me madhësinë e trupit?

Cila kafshë ka trurin më të madh në raport me madhësinë e trupit?

Libri i madh i kafshëve
Shkencëtarët besojnë se mund ta rikthejnë tigrin e zhdukur të Tazmanisë

Shkencëtarët besojnë se mund ta rikthejnë tigrin e zhdukur të Tazmanisë

Libri i madh i kafshëve
Një dyshe e pandashme – Macja mjaullin që qeni i verbër të mos shkelë mbi të

Një dyshe e pandashme – Macja mjaullin që qeni i verbër të mos shkelë mbi të

Libri i madh i kafshëve
An An, panda mashkull më jetëgjatë në botë nën kujdesin e njeriut, vdes në moshën 35-vjeçare në një kopsht zoologjik në Hong Kong

An An, panda mashkull më jetëgjatë në botë nën kujdesin e njeriut, vdes në moshën 35-vjeçare në një kopsht zoologjik në Hong Kong

Libri i madh i kafshëve
Na vjen keq, por macja juaj ndoshta po ju ‘tradhton’

Na vjen keq, por macja juaj ndoshta po ju ‘tradhton’

Libri i madh i kafshëve