0Shares

Nenad Canak, lideri i Ligës Socialdemokrate të Vojvodinës ka qenë bashkëpunëtor i Shërbimit sekret serb gjatë qeverisjes së Slobodan Miloshevicit.

Kështu shkruan sot gazeta serbe “Kurir”, duke u thirrur në dokumente zyrtare të Ministrisë së Brendshme të Serbisë.

Canak konsiderohet si një ndër politikanët më të ashpër dhe më kritik të viteve të 90-ta në zhvillimet politike në Serbi, Vojvodinë dhe Kosovë, por edhe për luftërat në ish-Jugosllavi.

Ai më pas u tërhoq si bashkëpunëtor duke u kushtëzuar për shkak të veprimeve të vëllait të tij, i cili gjatë një periudhë kishte probleme me alkoolin dhe bixhozin, transmeton “Tribuna”.

Ai së fundi është deklaruar edhe për Kosovën dhe qëndrimet e tij transparente për arritjen e një marrëveshje. Canak i ka bërë thirrje krerëve shtetërorë serbë që në vendimet rreth Kosovës, të zgjedhin vazhdimin e rrugës së Serbisë kah BE-ja. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)