LAJMI I FUNDIT:

Brenda qytetit të Vuhledarit – rrugë të shkatërruara, objekte të rrënuara e varre të shumtra

Brenda qytetit të Vuhledarit – rrugë të shkatërruara, objekte të rrënuara e varre të shumtra

Forcat ukrainase kanë arritur të shkatërrojnë artileri të shumtë të rusëve në Vuhledar.

Reklama

New York Times kishte raportuar javë më parë se të paktën 130 tanke dhe transportues të blinduar të personelit ruse janë demoluar plotësisht gjatë tre-javëve të fundit pranë Vuhledar, në rajonin lindor të Donetskut.

Në raportin e saj, gazeta amerikane shkroi se beteja pranë qytetit të minierave të qymyrit, Vuhledar kishte prodhuar atë që zyrtarët ukrainas e kishin përshkruar si “beteja më e madhe e tankeve të luftës deri më tani” dhe një “pengesë për rusët”.

Të paktën 130 tanke ruse u shkatërruan afër Vuhledar
Lexo po ashtu Të paktën 130 tanke ruse u shkatërruan afër Vuhledar

Ndërkohë, në rrjetet sociale janë shfaqur pamje brenda qytetit, i cili shihet tërësisht i rrënuar dhe i pajetueshëm.

Gjithashtu në videon e regjistruar nga një automjet në lëvizje shihen edhe disa varreza, por pa specifikuar se kujt i përkasin.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të mëdha materiale. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa

"Po villnin dhe kishin njolla të mëdha në lëkurë": Ushtarët rusë kishin shfaqur shenja helmimi nga rrezatimi në Çernobil

Evropa
Kalo në kategori