Gjysmë milion njerëz në të gjithë botën kanë vdekur nga efektet e coronavirusit në gjashtë javët e fundit, sipas të dhënave të botuara nga Universiteti Johns Hopkins në Uashington.

Sipas të njëjtit burim, që nga fillimi i pandemisë, duhet të kishin kaluar gjashtë muaj të plotë për të regjistruar 500 mijë viktimat e para shkaku i COVID-19, raporton cnn.

Deri më tani, 404,218 njerëz kanë vdekur në Shtetet e Bashkuara dhe më shumë se 208 mijë në Brazil.

Në Indi dhe Meksikë, sipas Universitetit të Uashingtonit, më shumë se 100 mijë njerëz vdiqën si rezultat i infeksionit me coronavirus korona dhe 88,590 në Britaninë e Madhe. Më shumë se 50 mijë viktima janë regjistruar në Itali, Francë, Rusi, Iran dhe Spanjë.

Shkalla e vdekshmërisë në shumë vende në Evropë dhe Amerikën e Veriut filloi të rritet ndjeshëm në nëntor të vitit të kaluar. /Telegrafi/