Artistët kanë pikturuar luledielli mbi grumbujt e veturave të shkatërruara në pushtimin rus të Ukrainës – duke zemëruar disa vendas që pyesin nëse është shumë herët për të zbukuruar rrënojat e luftës.

Grupi i piktorëve nga Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara thonë se planifikojnë të shesin imazhe dixhitale të veprës si argumente të pandryshueshme (NFT) dhe të mbledhin para për artistët ukrainas, projektet e rindërtimit dhe kauza të tjera.

Veturat u gjetën kryesisht në qytetin Irpin, në periferi të kryeqytetit, nga një urë e shkatërruar nga forcat ukrainase për të ndaluar përparimin e tankeve ruse, tha Trek Kelly, një muralist me bazë në Los Anxhelos, i cili ndihmoi në fillimin e projektit.

Reklama

Autoritetet e qytetit e kishin miratuar punën dhe i siguruan artistët se askush nuk kishte vdekur në automjete, shtoi ai.

Reklama

Një çift që zotëronte një nga automjetet i kishte falënderuar ata “për ripërdorimin e këtyre veturave në diçka më të bukur”, tha Kelly.

Të tjerët ishin më pak të sigurt ndërsa ecnin rreth punës këtë javë në rrugën kryesore që të dërgonin në Irpin, ku autoritetet thonë se 200-300 civilë u vranë nga sulmet ruse përpara se qyteti të rimerrte përsëri nga forcat ukrainase në fund të marsit.

Rusia ka mohuar të ketë shënjestruar civilët në atë që e quan “operacioni i saj special ushtarak” në Ukrainë.

Reklama

“Unë e kuptoj idenë e luleve që tregojnë shpresë për të ardhmen dhe se Ukraina nuk mund të shkatërrohet pavarësisht nga ajo që rusët u përpoqën të bënin këtu, por ndoshta është shumë shpejt”, tha Casimir Kiendl, i cili me origjinë vjen nga Uellsi, por jetonte në Ukrainë.

Reklama

Organizata bamirëse amerikane beautifyearth.org po pranon donacione të zbritshme nga taksat për artistët dhe detajet do të postohen së shpejti se ku mund të blejnë NFT-të, tha Kelly.

Qytetet e tjera u kishin ofruar tashmë vende për më shumë murale me luledielli, lulen kombëtare të Ukrainës, shtoi ai.

“Ata duan t’i zbukurojnë këto zona të vështira derisa të mund të rindërtohen, kështu që … ka njëfarë shkëlqimi, ngjyra dhe natyra që dalin nga rrënojat në një lloj rilindjeje”. /Telegrafi/

Reklama