Ushtria ukrainase po vazhdon t’i kundërvihet ushtrisë ruse në pothuajse çdo pjesë të Ukrainës.

Reklama

Ata nuk po ndalen së organizuari aksione ndaj makinerisë luftarake të ushtrisë së Vladimir Putinit, transmeton Telegrafi.

Çdo ditë po i shkaktojnë humbje të mëdha, duke e detyruar Kremlinin që të kërkojnë ndihmën e iranianëve që po u japin dronë kamikazë.

Artileria dhe dronët e ngritur në ajër ishin koordinuar aq mirë,  sa që forcave ruse i shkatërruan një depo me municion, mjete te blinduara si dhe disa ushtarë rusë e pësuan me jetë.

Fillimisht dronët ngriteshin në ajër për t’i vëzhguar dhe lokalizuar pozicionet e tyre. Më pas këto koordinata i dërgoheshin artilerisë që me precizitet të paparë i godisnin.

Reklama

Videoja e publikuar më poshtë shfaq momentet e këtij aksioni ushtarak, që i kushtoi shtrenjtë Kremlinit. /Telegrafi/

Reklama