0Shares

Ambasadori jorezident i Republikës së Kosovës në Finlandë, Lulzim Peci është takuar të mërkurën me ish-presidentin e Republikës së Finlandës dhe ndërmjetësuesin e OKB-së për Kosovën, Martti Ahtisaarin, ndërsa ky i fundit ka thënë se Serbia nuk mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian pa a njohur Kosovën.

Ambasadori Peci fillimisht e informoi presidentin Ahtisaari për zhvillimet e fundit rreth dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, njohjet ndërkombëtare dhe progresin e gjithëmbarshëm të Kosovës.

“Presidenti Ahtisaari shprehu përkrahjen e tij të pa rezervë për Kosovën dhe theksoi se Serbia nuk mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian pa a njohur Kosovën”, thuhet në kumtesën e MPJ-së.

Në vazhdim, ambasadori e informoi presidentin Ahtisaari për agjendën e politikës së jashtme të Kosovës për vitin e ardhshëm, dhe sfidat me të cilat mund të ballafaqohet në realizimin e saj.

Presidenti Ahtisaari i uroi Kosovës anëtarësimin në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe e përkrahu agjendën e saj për integrim në organizatat ndërkombëtare.

Ahtisaari rikonfirmoi mbështetjen e tij të plotë për Kosovën dhe forcimin e subjektivitetit të saj ndërkombëtarë. /Telegrafi

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)