0Shares

Hyrja në koalicion e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) me Partinë Demokratike të Kosovës (PDK), duket më afër se kurrë. Kështu thuhet nga zyrtarë të dyja subjekteve politike, të cilët deklarojnë se janë duke u zhvilluar negociatat dhe së shpejti mund të ketë një qartësim për këtë. Ndërkohë, rrëzimi me anë të mocionit të votëbesimit nga opozita, nuk do të mund të ndodh, pasi që AAK-ja nuk shpreh vullnet për të përkrahur një variant të tillë.

Shefi i GP të PDK-së, Adem Grabovci, nuk beson që AAK-ja do të mund të përkrah një mocion për rrëzimin e Qeverisë, duke thënë se kanë bashkëpunim të mirë me këtë parti.

“Ne me AAK-në kemi bashkëpunim. Në përgjithësi me skenën politike kemi bashkëpunim. Procesi po kalon nëpër periudhë tepër të ndjeshme dhe kemi përshëndetur AAK-në për bashkëpunimin”, ka theksuar Grabovci.

Ndërkohë, qëndrimet e Shefit të GP të AAK-së, Ardian Gjini, janë krejt ndryshe nga deklaratat e bashkëpartiakut të tij, Burim Ramadani, i cili ka thënë se 12 votat në Kuvend të AAK-së janë për rrëzimin e Qeverisë.

“Mund t’ju them se nganjëherë njerëzit kur ekspozohen ndaj një pyetjeje, e thonë një analizë e cila mundet me qenë e saktë. Mirëpo, po ju them që nuk ka kurrfarë përçarje, absolutisht zero, në Aleancë. Kjo që ka thënë zotëri Ramadani është e saktë sa i përket numrave, mirëpo nuk shpreh vullnet. Ju thashë edhe njëherë, shumë shpejt për gjitha temat do të jeni të njoftuar”, ka deklaruar Gjini.

Po ashtu, ai ka komentuar edhe çështjen e koalicionit, duke thënë se shumë shpejt do të ketë një qartësim për opinionin publik.

“Ka të bëjë me atë që e kemi deklaruar në vazhdimësi. Është e njëjta gjë. Ka ardhur koha që të ketë qartësi për mundësinë e udhëheqjes së Qeverisë nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Kjo qartësi me siguri që do të ndodh në fillim të këtij muaji që po hymë për pak ditë. Pas qartësimit edhe opinioni publik, edhe të gjithë do të dinë se cilat do të jenë rrugët cilat do të ndiqen pastaj. Është i njëjti pozicion që e ka mbajt Aleanca goxha të gjatë”, ka thënë Gjini, transmeton Kosovapress.

Zyrtari i lartë i AAK-së ka deklaruar që procesi i brendshëm zgjedhor në AAK nuk e pengon çështjen e hyrjes në koalicion ose jo. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)