LAJMI I FUNDIT:

​Ultimatumi amerikan për Turqinë

​Ultimatumi amerikan për Turqinë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhënë Turqisë dy javë të heqin dorë nga blerja e sistemeve kundërajrore ruse S-400 në favor të sistemit amerikan “Patriot”, ka kumtuar televizioni amerikan CNBC, duke u thirrur në burimet e informuara mirë.

Reklama

“Deri në fund të javës së parë të qershorit Turqia duhet të anulojë marrëveshjen me Rusinë në vlerë prej disa miliardë dollarësh dhe në vend të kësaj të blejë sistemet për mbrojtje kundër raketave “Patriot” të cilat në SHBA i ka prodhuar kompania “Raytheon” ose në të kundërtën do të përballet me përjashtim nga programi F-35 me humbje të njëqind aeroplanëve F-35 të premtuar, me futje të sanksioneve amerikane dhe reagim të mundshëm të NATO-s, ka kumtuar ky televizion.

Sipas fjalëve të burimit, “ky është propozimi i fundit i Departamentit të Shtetit”.

Më herët Turqia ka kumtuar se nuk do të heqë dorë nga planet për blerje të S-400 dhe se seria e parë e sistemit të mbrojtjes kundërajrore do të hyjë në vend në korrik.

SHBA pretendojnë se sistemet S-400 nuk i përgjigjen standardeve të NATO-s, kërcënojnë me sanksione për shkak të blerjes së mundshme të tyre dhe shumë herë kanë thënë se mund ta shtyjnë apo prishin procesin e shitjes për Turqinë të aeroplanëve më të rinj F-35. Turqia është një prej pjesëmarrëseve të programit amerikan F-35. Ajo gjithashtu shpesh ka deklaruar se S-400 nuk paraqet kërcënim për F-35 amerikan.

Turqia tashmë e ka dërguar personelin ushtarak në Rusi për trajnim për udhëheqje të sistemeve S-400, ka deklaruar ministri i mbrojtjes i Turqisë Hulusi Akar. /kp/Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Tre të lënduar pas dy shpërthimeve në dy banesa në Suedi – dyshohet se janë të lidhura me një grindje midis bandave kriminale

Tre të lënduar pas dy shpërthimeve në dy banesa në Suedi – dyshohet se janë të lidhura me një grindje midis bandave kriminale

Evropa
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
Kalo në kategori