Pasi në shkurt në Hungari nisi prodhimi i brezit të ri Mercedes CLA, ky model kompakt arrin në mars në dyqanet e shitjes në Evropë.

Gjenerata e dytë e limuzinës më të vogël coupe të Mercedes-it kishte premierën në fillim të vitit në CES në Las Vegas dhe dy muaj më vonë prodhimi serik i kësaj makine filloi në Kecskemet.

Prodhuesi gjerman hapi një libër për porosi në disa tregje evropiane, dhe veturat e para për pronarët e tyre do të mbërrijnë në maj.

Konsumatorët në Evropë do të ketë në dispozicion katër motorë benzinë dhe një  me naftë. Benzina bazë CLA 180 ka motor me katër cilindra 1.3 litra me 136 kuaj fuqi, ndërsa CLA 200 përdor të njëjtin motor, por me 163 kuaj fuqi.

Këto dy versione janë gjithashtu të vetmet në të cilat fuqia drejt rrotave transmetohet standard përmes transmetimit manual me 6 shpejtësi.

Mercedes CLA 220 dhe CLA 250 janë të pajisura me motor 2.0 turbo me 190 dhe 224 kuaj fuqi. Të dyja variantet çiftëzohen me një transmetim automatik me 7 shpejtësi.

I vetmi motor dizel në ofertë, CLA 180 d, përdor një motor prej 1.5 litërsh 116 kuaj fuqi dhe gjithashtu ka një transmetues me 7 shpejtësi.

Një nga gjërat interesante është se Mercedes CLA i ri, si klasa A dhe disa modele të tjera nga gjenerata e fundit, mund të pajisen me një sistem multimedial MBUX, versioni më i shtrenjtë me një pult tërësisht digjital dhe dy ekrane të mëdha të lidhura nga 10. 25 inç, me pagesë ekstra prej 1.368 euro. /kp/Telegrafi/