0Shares

Ekipi XIIIK i përbërë nga Leart Zogiani dhe Bardh Lohaj ka zënë vendin e dytë në raundin e parë të garës “Global Startup Battle” duke hyrë në raundin final ku janë kualifikuar 15 ekipet me më së shumti vota.

XIIIK i ka fituar 4755 vota online përmes votimit në Facebook.
“Jashtëzakonisht jam i emocionuar dhe është e vështirë për të besuar se përmes votimeve edhe pse vijmë nga një vend shumë i vogël kemi mbërri vendin e dytë në nivel global”, thotë Leart Zogiani 3D artist pjesëtar i ekipit XIIIK. Ekipi XIIIK është zgjedhur fitues i ediciionit të tretë të Prishtina Startup Weekend të organizuar nga Innovation Centre Kosovo (ICK). XIIIK ka fituar me 3D lojën e tyre të quajtur “Janine”.

Suksesi i ekipit nga Kosova

Ky sukses sipas Zogianit është më i madh kur dihet se Global Startup Battle është gara më e madhe e ndërmarrësisë në botë. Vendimi final mbi fituesin e Global Startup Battle do të bëhet publik me 29-30 nëntor nga një komision profesional.
Vendin e parë në raundin e parë e ka fituar ekipi londinez SmartWard duke mbledhur 5025 vota – vetëm 250 vota më shumë sesa XIIIK ekipi nga Kosova. Secili qytet ku është mbajtur Startup Weekend, përfshirë edhe Prishtinën, në Global Satrup Battle përfaqësohet me fituesin vendor, Në raundin e parë mes vete konkurrojnë ekipet fituese nga 130 vende të botës, derisa në finale garojnë 15 ekipet me më së shumti vota.

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)