0Shares

Një protestues tibetian në një qytet të shenjtë të Nepalit ia ka vënë vetes flakën dhe derisa trupi i tij po digjej ai thoshte slogane anti-kineze.

Demonstrata e tij në rrugët e qytetit të shenjtë Boudhanathstupa është një nga demonstratat e fundit kundër sundimit të Kinës mbi Tibetin.

Dëshmitarët në Nepal kanë thënë se ai ka hyrë në një kafene në Kathmandu`s Boudhanath, vendi i shumë budistëve tibetianë dhe kishte kërkuar për të shfrytëzuar tualetin. Pasi kishte qëndruar për një kohë aty, ai kishte dalë në rrugë ku edhe ia futi flakën vetes.

Ai ashtu duke u djegur vrapoi disa hapa dhe këndonte slogane kundër Kinës.

Daily Mail njofton se trupi i viktimës ende nuk është identifikuar por besohet që është 21 vjeç. /Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)