0Shares

Përbërësit:

* 6 lugë sheqer + 350 g sheqer,
* 100 g arra të grira,
* 200 g arra të bluara,
* 1 lugë pluhur për ëmbëlsira,
* 1 filxhan vaj,
* Miell sipas nevojës,
* 200 g margarinë,
* 7 katrorë çokollate

Përgatitja:

1. Në zjarr të dobët karamelizoni 6 lugë sheqer, qiteni një filxhan ujë dhe zieni derisa karamelja të shkrihet.

2. Hiqeni nga zjarri dhe kur të ftohet shtoni arrat e grira, 250 gramë sheqer dhe vajin.

3. Qitni miellin sa të jetë e nevojshme që të përftoni brumë me trashësi mesatare.

4. Shtoni pluhurin e ëmbëlsirave, përzieni mirë dhe brumin ndajeni në dy pjesë.

5. Qiteni miellin në kallëp të lyer dhe piqni dy kore.

Në 100 gramë sheqer shtoni arrat e bluara, margarinën dhe dy katrorë të shkrirë të çokollatës.

Përzieni mirë, lyeni tortën dhe mbulojeni me koren e dytë.

Mbetjen e çokollatës shkrijeni me disa lugë ujë dhe pak margarinë. Me çokollatën e shkrirë lyejini gjithë tortën.

/Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)