0Shares

Ministria e Financave në Maqedoni ka shpallur tenderin për përgatitjet e projektit të detajuar dhe dokumentacionit për pjesën e hekurudhës Kërçovë deri në pikën kufitare me Shqipërinë, në kuadër të projektit të Korridorit 8.

Trajekti hekurudhor ka një distancë prej 63 kilometrash, ndërsa do të përmbajë edhe një hekurudhë të elektrifikuar si pjesë e stacionit hekurudhor të Kërçovës deri në kufirin me Shqipërinë.

Mjetet për realizimin e fazës përgatitore janë ndarë nga fondet e Bashkimit Evropian, ndërsa shuma e lejuar e këtij buxheti është rreth 8 milion euro.

Pjesëmarrës në tender mund të jenë kompani nga vendet kandidate të BE-së, vendet anëtare të BE-së si dhe vendet e përfshira në këtë projekt. /Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)