0Shares

Fëmijët nuk mund të jenë mjaftueshëm të kujdesshëm për ta kaluar rrugën deri në moshën 14-vjeçe, pretendojnë shkencëtarët.

Një studim i ri ka zbuluar se fëmijët duhen të mbushin më shumë se një dekadë për të zhvilluar aftësi për ta perceptuar kujdesshëm trafikun, shkruan DailyMail, transmeton Gazeta Shneta.

Studiuesit kanë vendosur fëmijët nga 6 deri 14 vjeç në një trafik të simuluar dhe kërkuan nga ata të kalojnë rrugën.

Ishin vetëm tinejxherët që arritën ta kalonin rrugën pa ndonjë incident.

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)