0Shares

Aftësia e mbrojtjes ajrore të vendit ka befasuar botën, pasi me anë të raketave balistike “Gazelle” të sistemit A-235 “Samoliot”, kanë mundur të shkatërrojnë meteoritin pa hyrë në orbitën e Tokës, shkruan gazeta Izvestia.

Sistemi është pjesë e trupave të Mbrojtjes së Aerodinamikës Hapësinore me kodin A-235 “Samoliot-M”, dhe kjo duket qartë të jetë “ekzekutuesi” i meteoritit nga S-400. Sistemi është tashmë në veprim, edhe pse testet finale të pranimit do të bëhen në fund të pranverës ose në fillim të vjeshtës, transmeton Shekulli.

Sistemi “Samoliot-M”, që u zhvillua nga zyra e projektimit “Novator” në Jekaterinburg, kryen misione të ndryshme nga sistemet e zakonshme të ajrit dhe anti-raketa S-400 “Triumph” dhe sistemi i avancuar S-500 “Prometei”. /Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)