0Shares

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, thotë se “synon” ta nënshkruaj legjislacionin, i cili nuk e lejon adoptimin e fëmijëve rusë nga shtetasit amerikanë.

Putin tha sot se atij i duhet ta studioj tekstin final, por theksoi se nuk sheh “asnjë arsye përse ai të mos e nënshkruante atë”.

Ky legjislacion ishte paraqitur në shenjë të hakmarrjes ndaj ligjit të Shteteve të Bashkuara, i njohur si Akti Sergei Magnitsky, me të cilin parashihen dënime për zyrtarët rusë, të ndërlidhur me vdekjen e avokatit rus antikorrupsion, Sergei Magnitsky, në një burg në Moskë, në vitin 2009, dhe për shkeljet e tjera të të drejtave të njeriut.

Ndalesa e adoptimit të fëmijëve rusë nga ana e shtetasve të Shteteve të Bashkuara i ka tensionuar raportet ndërmjet Uashingtonit dhe Moskës. Ky legjislacion rus është dënuar nga aktivistët për të drejtat e njeriut, që thonë se ai i viktimizon fëmijët jetimë rusë.

Legjislacioni është mbështetur unanimisht nga Dhoma e Epërme e Parlamentit të Rusisë, ndërsa më herët ai është miratuar edhe në Dhomën e Ulët. /Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)