0Shares

Presidenti i sapozgjedhur i Moldavisë, i cili njihet si pro rus, Igor Dodon, vizitën e parë jashtë vendit, do ta realizojë në Moskë.

Këtë e ka bërë të ditur kreu i Shtabit zgjedhor të Dodonit, Jon Cheban, cili shtoi se vizita do të realizohet së shpejti, pasi janë zbatuar të gjitha procedurat e nevojshme ligjore, transmeton KosovaPress.

Deri më tani janë numëruar 99.95 për qind e votave, nga të cilat Dodon ka fituar 52.27 për qind, me çka ka siguruar numrin e votave që të jetë president i Moldavisë.

Beteja kryesore në zgjedhjet presidenciale në Moldavi, ishte në mes të përkrahësve të krahut afërt me Rusinë dhe mbështetësve të integrimeve evropiane.

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)