0Shares

Daut Haradinaj, deputet i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), tha në fillim të këtij muaji se do të kishte luftë nëse vëllai i tij Ramush Haradinaj, ish-kryeministër i Kosovës, do të ekstradohej nga Franca në Serbi për t’u përballur me akuzat për krime lufte.

“Nëse e duan Kosovën të spastruar etnikisht nga serbët, atëherë le të vazhdojnë me këtë farsë”, tha Daut Haradinaj më 7 prill.

OJQ-ja serbe thotë në padinë e saj se deputeti kishte kundërshtuar kodin penal duke nxitur urrejtje kundër serbëve në Kosovë.

“Kjo deklaratë shkaktoi jo vetëm shumë ankth dhe frikë në të gjithë komunitetin serb, por kreu gjithashtu veprën penale të nxitjes së urrejtjes kombëtare, etnike, racore, fetare, intolerancës ose siklet”, thuhej në padinë e planifikuar.

Ndryshe, deputeti Daut Haradinaj, pati deklaruar në një intervistë për RTV “Dukagjini”, se nëse shefi i AAK-së, Ramush Haradinaj ekstradohet në Serbi, atëherë kundër reagimi i kësaj mund të ndikojë që Kosova të spastrohet etnikisht. /Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)