Leicesteri i jep leksion Cityt të Guardiolas, het-trik nga Vardy (Video)

Leicester City e ka mposhtur me rezultat të thellë 4-2 Manchester Cityn.

Pas humbjes nga Chelsea në javën e kaluar me rezultat 3-1, Manchester City është mposhtur thellë 4-2 edhe nga Leicester City.

Kamponi në fuçi i Anglisë tregoi në fillim të ndeshjes se ka hyrë për fitore, pasi i shënoi dy gola në pesë minutat e parë të takimit duke kaluar në epërsi të dyfishtë.

vardy
Momenti shënimit të golit të parë nga Vardy

Së pari ishte Jamie Vardy, i cili shënoi në minutën e tretë, pas asistimit të Islam Slimanit, ndërsa në minutën e pestë ishte Andy King, i cili poashtu me asistimin e algjerianit shënoi një supergol nga distanca për 2-0.

king
Goditja perfekte e King

‘Dhelprat’ gjetën edhe një gol në pjesën e parë me Vardyn, i cili kaloi portierin Claudio Bravo në minutën e 20-të dhe shënoi për 3-0 pas asistimit të Riyad Mahrez dhe me këtë rezultat skuadrat shkuan në epërsi.

vardy2

Në pjesën e dytë, pritej që skuadra e Guardiolas ta ngushtoi epërsinë pasi orvatej me sulmet e njëpasnjëshme, por pa pasur sukses, pasi ishin përsëri vendasit që gjetën golin e katërt.

Ishte përsëri sulmuesi anglez, i cili kaloi përsëri portierin Bravo për 4-0 duke kompletuar kështu het-trikun në minutën e 78-të.

vardy1
Festa e Vardyt pas kompletimit të het-trikut

Në vazhdim të ndeshjes, City arritën të gjejnë dy herë rrugën e golin për të ngushtuar kështu epërsinë e vendasve.

kolo
Goli i Kolarov nga goditja e dënimit

Së pari ishte mbrojtësi Aleksandër Kolarov, i cili shënoi nga goditja e dënimit në minutën e 82-të, ndërsa në minutën e 90-të ishte spanjolli Nolito që vulosi rezultatin përfundimtar të takimit 4-2.

nolito
Goli i shënuar i Noliton nga afërsia

Pas kësaj humbje, City e sheh vetën në pozitën e katërt me 30 pikë apo katër më pak se Arsenali e Chelsea në dy pozitat e para dhe javën tjetër e pret në shtëpi Watfordin, ndërsa Leicester ngjitet në pozitën e 14-të me 16 pikë dhe udhëton te Bournemouthi. /Telegrafi/

Zinedine Zidane ‘një hap larg’ emërimit si trajner i gjigantit të njohur evropian

E ardhmja e Guardiolës tek Man City në dyshim – një emër i ri del favorit për ta zëvendësuar atë

Phil Foden shpjegon pse Bellingham është një ‘dhuratë nga Zoti’ për Anglinë

Refuzohet kërkesa e Prokurorisë, Akil Gjakova lirohet nga paraburgimi

Xhudo
Ancelotti theu protokollin e UEFA-s pasi eliminoi Manchester Cityn nga Liga e Kampionëve