0Shares

Lidhja demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj sondazhit të publikuar sonte, duke e cilësuar si një rezultat sondazhi të paverifikuar, pa burim të saktë, prandaj jokredibil.

Disa medie të vendit, përfshirë transmetuesin publik, RTK, sot, kanë shpërndarë një rezultat sondazhi të paverifikuar, pa burim të saktë, prandaj jokredibil, thuhet në reagimin e LDK-së.

Lidhja Demokratike e Kosovës shpreh keqardhjen e thellë për politikat e tilla redaksionale e në radhë të parë shpreh indinjatën e thellë të saj ndaj politikave që ndjek RTK-ja, transmetuesi i cili do të duhej të ishte publik.

“RTK-ja, sonte, dha në lajmet qendrore rezultate sondazhesh pa burim të verifikuar dhe me këtë edhe një herë u vu krah qeverisë së PDK-së dhe shërbimeve të saj.
LDK kërkon nga mediet që të jenë të përgjegjshme dhe të informojnë konform normave të funksionimit të medieve të një vendi demokratik dhe të mos përpiqen të krijojnë klimë politike të favorshme për dikë e ta pafavorshme për dikë tjetër, duke u shërbyer me lajme pa adresë të saktë e kredibile”, thuhet në reagim.

“Lidhja Demokratike e Kosovës u bën thirrje qytetarëve të Republikës së Kosovës që të mos bien pre e shërbimeve mediale të PDK-së dhe me besim të plotë të presin ditën e zgjedhjeve, në të cilën LDK-ja do të jetë fituese e qartë”, përfundon reagimi i LDK-së. /Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)