0Shares

Kina ka bërë të ditur sot se mosrespektimi i rregullave të Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT), mund të çojë në luftë tregtare.

Një koment i tillë vjen pas sulmeve të përsëritura të presidentit amerikan Donald Trump, kundër kësaj organizate ndërkombëtare.

Administrata Trump kritikoi ashpër OBT-në në fillim të marsit, në një dokument zyrtar, duke e cilësuar të paaftë për të penguar praktikat e pandershme tregtare.

“Nëse anëtarë të OBT-së injorojnë rregullat e miratuara nga ato vetë për interes të tyre dhe refuzojnë të zbatojnë vendimet e tyre për mosmarrëveshjet, atëherë sistemi tregtar do të ketë vetëm emërtimin shumëpalësh”, u kundërpërgjigj sot gjatë një konference shtypi, Sun Jiwen, zëdhënës i Ministrisë kineze të Tregtisë.

“Mund të kemi gjithashtu një përsëritje të luftës tregtare të viteve 1930”, tha ai.

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)