0Shares

Mediat shtetërore në Iran raportojnë se marina e këtij vendi i ka filluar ushtrimet në Ngushticën e Hormuzit, që përdoret për transportin e afro një të tretës së eksportit detar të naftës.

Raportohet se manovrat, me përfshirjen e luftanijeve, nëndetëseve dhe aeroplanëve, kanë filluar të premten në mëngjes.

Manovrat, që do të zgjasin deri të mërkurën e ardhshme, po mbahen në Ngushticën e Hormuzit, Gjirin e Omanit, dhe në pjesët veriore të Oqeanit Indian, raporton Rel.

Gjatë vitit të kaluar, Shtetet e Bashkuara e kanë shtuar praninë detare në rajonin e Gjirit, duke vendosur dy aeroplanbartës luftarakë. /Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)