0Shares

Gurabije aq të shijshme dhe të buta do të gatuani shpesh.

Përbërësit:

– 250 g mjaltë,
– 250 g sheqer,
– 250 g yndyrë,
– 250 g grizë (miell orizi)
– 4 vezë,
– Një lugë e vogël sodë buke,
– Një qese e vogël kanellë,
– 800 g miell.

Përgatitja:

Tundni dy vezë, shtoni sheqerin, yndyrën, grizën, sodën e bukës, kanellën dhe miellin dhe të gjitha mirë ngjishni.

Brumin e përgatitur qiteni në kallëp të lyer dhe piqni në furrë në 200 gradë celsius.

Kur gurabijet të piqen, nxirrni nga kallëpet dhe rrotulloni në pluhur sheqeri.

/Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)