0Shares

Shkencëtarët amerikanë kanë gjetur organizma të bllokuar në kristale, të cilat mund të jenë të vjetra rreth 50 mijë vjet.

Këto kristale janë gjetur në shpellat meksikane, të cilat janë të njohura për kushte ekstreme.

“Mikrobet e lashtë të mbetur në ‘gjumë’ në shpellë në Naika në veri të Meksikës, kanë arritur të mbijetojnë në sajë të mineraleve të tilla që kanë hekur dhe mangan”, ka thënë Penelope Boston, udhëheqëse e Institutit të Astrobiologjisë të NASA-s. /KP/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)