0Shares

Zyrtarë francez kanë njoftuar se Franca do të nisë ofensivën tokësore kundër islamikëve në Mali, “brenda orëve”, gjë që do t’i vë ushtarët francezë në luftë direkte.

Shefi i shtabit të ushtrisë franceze, admirali Edouard Guillaud, tha se operacionet tokësore do të nisin brenda natës.

Pas kërkesës së qeverisë maliane, Franca i ka dalë në ndihëm ish kolonisë së saj të premten, duke lansuar sulme ajrore kundër pozicioneve islamike.

Megjithatë, sulmi pesëditësh ka pasur ndikim të kufizuar, derisa islamikët po vazhdojnë të zënë territorin qeveritar, njofton Rel. Ta martën, Franca njoftoi se po e rrit numrin e trupave në Mali nga 800 në 2 mijë e 500. /Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)