Fitorja ndaj Genoas, kualifikimi direkt në LK, lamtumira e Tottit – Spektakli i Olimpicos ia kalojnë Koloseumit të Romës (Video)

Roma ndeshjen e fundit në Serie A për sezonin 2016/17 e fitoi ndaj Genoas me rezultat 3-2.

Vendasit ishin dukshëm më të mirë, dhanë maksimumin pasi i nevojitej për t’u kualifikuar direkt në grupet e Ligës së Kampionëve, por edhe për t’i dhënë Francesco Tottit një lamtumirë të merituar.

“Faleminderit kapiten”

Stadio Olimpico ishte i mbushur në maksimum dhe e gjitha kjo ishte për legjendarin Totti, i cili është idhulli i çdo tifozi të klubit romak.

Karriera e Tottit para se të lindte Pellegri
Lexo po ashtu Karriera e Tottit para se të lindte Pellegri

Por, ndeshja nuk filloi aspak mirë për skuadrën e Luciano Spallettit pasi në minutën e tretë shënoi 16-vjeçari Pietro Pellegri. Dhe me këtë rast sulmuesi i Genoas u bë golashënuesi më i ri në histori të Serie A.

Gjithsesi pas shtatë minutash shënoi Edin Dzeko, ky ishte goli i 29 kampional i boshnjakut dhe këtë më herët nuk e kishte arritur asnjë lojtar i Romës.

“Ai është Roma”, pjesa e parë e Tottit në Olimpico ndaj Genoas (Foto)
Lexo po ashtu “Ai është Roma”, pjesa e parë e Tottit në Olimpico ndaj Genoas (Foto)

Vendasit provuan me anë të Stephan El Shaarawyt dhe Dzekos, por dyshja nuk arritën të tundin rrjetën kundërshtare dhe me rezultatin 1-1 përfunduan 45 minutat e parë.

Në minutën e 74 shënoi Daniele De Rossi duke kaluar Romën në epërsi dhe duke i treguar të gjithëve se është pasardhësi ideal i Tottit të madh.

Lexo po ashtu Totti inkuadrohet ndaj Genoas në mesin e shumë ovacioneve nga tifozët (Foto/Video)

Por, pas pesë minutash mysafirët shënuan me anë të Darko Lazovic dhe për një moment prishi festën në Olimpico.

Në sken doli Diego Perotti, i cili në minutat shtesë i shënoi ish-skuadrës, por pasi ky gol ishte i rëndësishëm ai nuk ngurrojë ta fesojë.

I paharrueshmi…

Pas kësaj fitore Roma vazhdon në vendin e dytë 87 pikë, një më shumë Napoli dhe kështu grupet e Ligës së Kampionëve do t’i shijon pa pasur nevojë ndeshjet kualifikuese.

Genoa e mbylli sezonin në pozitën e 16 me 36 pikë, gjashtë larg zonsë që dërgon në Serie B. /Telegrafi/

Xabi Alonso ka vendosur një rekord të ri historik në futboll, pas kualifikimit në gjysmëfinale të Ligës së Evropës

Liga e Evropës
Casemiro rrëfen detaje nga largimi i tij prej Real Madridit: Hyra në zyrën e Ancelottit, ai filloi të qante

Ronald Araujo afër largimit nga Barcelona? Agjenti i tij në bisedime me klubin e njohur

Zbulohet arsyeja pse Man City vendosi të shesë Cole Palmer për të cilën Guardiola mund të pendohet

Cristiano Ronaldo bëri një gabim shumë të madh kur parashikoi tre favoritët për Ligën e Kampionëve