Derbi i qytetit të Gjilanit u luftua për 90 minuta, por në fund skuadrat u ndanë në paqe (Foto)

Derbi i Qytetit të Gjilanit u luftua për plot 90 minuta nga Gjilani dhe Drita, por në fund të dy skuadrat u desh të kënaqen me nga një pikë, pasi u ndanë me barazim 1-1.

Ndeshja nisi me koreografi të të dy tifozërive që kishin mbushur për plot tribunat në përkrahje të skuadrës së tyre të zemrës.

Në njërën anë ishin Skifterat, të cilët kishin ‘skuqur’ njërën tribunë dhe shpalosën koreografinë e tyre me motive patriotike, ku figura të shquara të historisë tonë si Agim Ramadani, Zahir Pajaziti dhe Adem Jashari zinin vend në transparentin që shkruan: Unë, biri yt, Kosovë.

Koreografia e Skifterave të  Gjilanit

Nga ana tjetër ishin Intelektualët që valëvitnin flamuj të mëdhenj dhe një koreografi të bukur të shpalosur në mes.

Koreografia e Intelektualëve të Dritës

Fillimi i takimit nisi më mirë për vendasit, të cilët gjetën golin pas vetën katër minutash lojë me anë të Betim Haxhimusës, i cili mposhti portierin Betim Halimi, pas një gabimi amator nga Gëzim Gashi.

Momenti i golit nga Haxhimusa

Në vazhdim të takimit  u luajt mjaft lojë e hapur, por pa arritur të krijojnë ndonjë rast të mirë për gol, pasi Gjilanit ishte i vendosur mirë dhe Drita nuk mundi të gjente dot hapësira.

Kështu, pas 45 minutave të parë, skuadrat shkuan në pushim me golin e vetëm të shënuar nga Haxhimusa.

Festa pas golit të shënuar nga Haxhimusa

Në pjesën e dytë rasti i parë shkoi për Gjilanin që rrezikuan me anë të Isa Eminhazirit (48’), por portieri Halimi ishte i sigurt në vend.

Gjilani rrezikoi edhe në minutën e 51 me anë të Haxhimusës, por goditjen e tij të fortë nga brenda zonës u prit përsëri nga gardiani i Dritës.

Drita rastin e parë në këtë pjesë e pati në minutën e 57 me anë të Qëndrim Sejdiut, i cili nuk u tregua i saktë nga gjuajta e lirë, ku nga rreth 20 metra goditi mbi portë.

Mjetet piroteknike të hedhura nga Intelektualët

Në minutën e 60 ndeshja u ndërpre për shkak të hedhjes së mjeteve piroteknike, por pas shtatë minutave loja filloi përsëri.

Në minutën e 71 Gjilani tenton përmes Eminhazirit nga ndërprerja, topin që po shkonte në portë e largon Betim Halimi.

Pamje gjatë pjesës së dytë

Drita kishte rast të mirë të barazoj rezultatin në minutën e 80 dhe të marr një pikë nga ky duel shumë i luftuar, por goditja e Alban Shillovës u ndal nga shtylla.

Deri në fund të takimit, Drita provoi me të gjitha forcat të gjej golin e barazimit, dhe ky gol erdhi në minutën e gjashtë shtesë, ku ishte Përparim Livoreka, i cili shënoi nga afërsia dhe ndeshja përfundoi me barazim 1-1. /Telegrafi/

Festa pas golit të Livorekës

Granit Xhaka mesazh Arsenalit për titullin kur kanë mbetur edhe gjashtë xhiro deri në mbyllje

Shkëlqeu ndaj Man Cityt dhe në klub ende e duan, por veterani i Real Madridit ia ka kumtuar Perezit largimin për në fund të sezonit

Zinedine Zidane ‘një hap larg’ emërimit si trajner i gjigantit të njohur evropian

Shkodran Mustafi parashikon fituesin e Kampionatit Evropian dhe paralajmëron rikthimin në futboll

Jo vetëm mes Gundogan dhe Araujos – zënkat e mëdha mes shokëve të skuadrës në futboll