0Shares

Sipas rregullave të reja të propozuara nga BE-ja, mbi 40.000 firma, duke përfshirë ofruesit e energjisë, bankat dhe spitalet do të duhet të raportojnë në internet sulmet kibernetike.

Rregulli i ri i BE-së është pjesë e një lëvizje për të intensifikuar përpjekjet e saj globale për të luftuar krimin kibernetik.

Komisioneri i agjendës digjitale, Nili Kroes tha se Evropa duhet të përmirësojë mënyrën se si e trajton krimin kibernetike.

Por biznet janë të shqetësuara se raportimi i sulme onlineve dhe shkeljeve të sigurisë mund të dëmtojë reputacionin e tyre, raporton Reuters. / Telegrafi /

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)