0Shares

Ushtria amerikane ka njoftuar se dy aeroplanë luftarakë kinezë të tipit, Sukhoi Su-30, e kanë interceptuar një aeroplan të Shteteve të Bashkuara për detektim të radiacionit, mbi Detin Lindor Kinez.

Ekuipazhi i aeroplanit amerikan, të tipit WC-135, e ka karakterizuar lëvizjen si “profesionale”, ka thënë mbrëmë zëdhënësja e Forcës Ajrore Amerikane, Lori Hodge.

Kjo çështje po shqyrtohet me Kinën nëpërmjet “kanaleve përkatëse diplomatike dhe ushtarake”, ka thënë kolonelja Hodge.

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)